Telefon

+90-533-599-2728

E-posta

iletisim@sundance-spa.com.tr

Sıcak Su Masajının Uykuya Faydaları

Sıcak Su Masajının Uykuya Faydaları – Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 70 milyon kişi uyku sorunlarından etkileniyor. Ulusal Uyku Vakfı (NSF) tarafından yayınlanan bir ankette, anket yapılan kadınların %43’ünde uykusuzluğun  günlük gündüz aktivitelerine müdahale ettiği belirlendi.

uyku-duzeninizi-iyilestirmeye-yarayacak-faydali-uygulamalar_20160709152254 SUNDANCE® SPA Masajının Uykuya Faydaları

 İyi bir gece uykusu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bilgilerinizi test etmek için aşağıdaki testi yapın:

1. Horlama, özellikle erkekler için ortak bir sorundur; ancak zararlı değildir.
Doğru mu – Yanlış mı?

YANLIŞ !

Horlama, özellikle gündüz uykusuzluğunun eşlik etmesi durumunda bir uyku apnesinin bir belirtisi olabilir. Uyku apnesi, havanın uyku halindeki kişinin hava yollarına girmesini veya dışarıya akmasını engelleyen solunum duraklamaları ile karakterizedir. Uyku apneli hastalar gece boyunca nefes nefese gece boyunca uyanırlar.


2. Bir kitap veya rahatlatıcı bir müzik eşliğinde, bahçe jakuzisinde uykunuzu geliştirebilirsiniz. KEMERBURGAZ-İSTANBUL-PEYTON92 SUNDANCE® SPA Masajının Uykuya Faydaları
Doğru mu – Yanlış mı?

DOĞRU !

Sundance® Spa  Bahçe jakuzileri, uyumanıza yardımcı olur. Yatıştırıcı müzik de  sizin uyumanıza yardımcı olur. Rahatlatıcı kitaplar da uyumanıza yardımcı olur. Bunlar, uyku saatini heyecana, strese veya kaygıya neden olabilecek aktivitelerden ayırmanıza yardımcı olmak için yatmadan önce düzenli olarak yapabileceğiniz yatıştırıcı aktivitelerdir. Yatmadan önce, çalışmak, faturaları ödemek, rekabetçi oyunlarda bulunmak veya ailede sorun çözmek gibi faaliyetlerde bulunmaktan kaçının. Uykudan önce aydınlığa maruz kalmaktan kaçının, çünkü bu durum uyku-uyanıklık döngüsünü kontrol etmeye yardım eden nöronların uyku zamanını değil, uyandırma zamanını uyarır


3. Aldığınız uyku miktarını “yanıltabilirsiniz”.
Doğru mu- Yanlış mı?

YANLIŞ !

Uyku uzmanları, çoğu yetişkinin optimum performans, sağlık ve güvenlik için her gece yedi ila dokuz saat uykuya ihtiyacı olduğunu söylüyor. Yeterli uykumuz olmadığında, çok büyük olursa, “geri ödemesi” zor olan uyku borcunu biriktiririz. Elde edilen yoksunluk, evde, iş yerinde ve yolda şişmanlık ve yüksek tansiyon, olumsuz hava ve davranış, üretkenliğin azalması ve güvenlik konularıyla bağlantılıdır.


4. Günlük uyuma ve uyanma zamanını korumak, hafta sonları dahi önemlidir. sleep-benefits-of-hot-tubs SUNDANCE® SPA Masajının Uykuya Faydaları
Doğru mu  Yanlış mı?


DOĞRU !

Uyku-uyanıklık döngüsü beynimizin “sirkadiyen saati” ile düzenlenir. Vücudun uyku saatini ve uyanma saatini dengelemesi gerekir. Sabahları düzenli olarak uyanma saati, sirkadiyen işlevi ile güçlenir ve geceleri uykuya başlamada yardımcı olabilir. Uyuma isteğinin olduğu hafta sonları bile düzenli yatma ve uyanma zamanının, önemli olmasının nedeni de budur.


5. Radyoyu ve pencereyi açarak veya klimayı çalıştırarak, araç kullanırken uyanık kalmanın etkili yolları vardır.
Doğru mu- Yanlış mı?

YANLIŞ !

Bu “yardımcı” etkenler etkisizdir ve uykusu olan veya uykusu olduğunuz hisseden her araç kullanan biri için tehlikeli olabilir. Sürüş sırasında yorgun hissediyorsanız, yapılacak en iyi şey, güvenli bir dinlenme alanında yola çıkmak ve 15-45 dakika boyunca şekerleme yapmaktır. Kafeinli içecekler, kısa bir süre uykusuzluğun üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, etkilerin hissedilmesi yaklaşık 30 dakika alır. Uykulu sürüş için en iyi önlem, seyahatinizden önceki gece iyi bir gece uykusu çekmektir.


6. Sınıfta uyuklayan öğrencilerin kötü alışkanlıkları vardır; ve / veya / tembeldir.
Doğru mu  Yanlış mı?

YANLIŞ!

Uyku uzmanlarına göre, gençlerin çoğu gece yetişkinler için her gece ortalama yedi ila dokuz saatle karşılaştırıldığında, her gece en az 8.5 – 9.25 saat uykuya ihtiyaçları var. Biyolojik saatleri onların akşamları geç saatlere kadar uyanık kalmalarına ve sabahın ilerleyen saatlerinde uyumalarına izin verir. Bununla birlikte, birçok okul, sabah erken saatlerde, gençlerin vücudunun uykuda olmasını istediğinde derslere başlar. Sonuç olarak, pek çok genç okula uykulu geliyor.


7. Uyuyamama hastalığı, uykuya dalmakta güçlük çekme ile karakterizedir.
Doğru mu  Yanlış mı?

YANLIŞ !

Uykuya dalma zorluğu genellikle uykusuzluk ile ilişkili dört semptomdan sadece biridir. Diğerleri, çok erken uyanmayı ve uykuya dalmamayı, uyanmayı ve uyanıklığı hissetmeyi ortadan kaldırmayı içerir. Uykusuzluk uyku bozukluğunun veya diğer tıbbi veya psikolojik / psikiyatrik bir sorun belirtisi olabilir ve genellikle tedavi edilebilir. Uykusuzluk belirtileri haftada birkaç kez ortaya çıktığı ve kişinin gündüz işlevlerini etkilediğinde, semptomlar bir doktor veya başka bir sağlık hizmeti sunucusu ile görüşülmelidir


8. Gün boyu bir uyku hali, her zaman, bir insanın yeterince uyumadığı anlamına gelir.
Doğru mu- Yanlış mı?

YANLIŞ !

Aşırı gündüz uykusu, bir bireyin gün boyunca çok uykulu hissettiği ve tamamen uyanık ve uyanık olması koşuluyla uykuda bulunma isteğini yaşadığı bir durumdur. Yeterli gece uykusunu aldıktan sonra bile ortaya çıkabilen durum, narkolepsi veya uyku apnesi gibi temel bir sağlık durumunun veya uyku bozukluğunun bir belirtisi olabilir. Bu sorunlar genellikle tedavi edilebilir ve semptomlar bir doktorla tartışılmalıdır.


9. Obezite, diyabet, hipertansiyon ve depresyon gibi sağlık sorunları bir kişinin uykusunun miktarı ve kalitesi ile ilgisizdir.
Doğru mu  Yanlış mı?

YANLIŞ !

Çalışmalar kişinin uykusunun miktarı ve kalitesi ile birçok sağlık problemi arasında bir ilişki buldu. Örneğin, yetersiz uyku, obezite ile bağlantılı büyüme hormonu salgısını etkiler; hormon salınımı miktarı azaldığında kilo alma şansı artar. Kan basıncı genellikle uyku döngüsü sırasında düşer. Bununla birlikte, kesilen uyku, hipertansiyon ve kardiyovasküler problemlere yol açan bu normal düşüşü olumsuz şekilde etkiler. Araştırma, yetersiz uykunun vücudun diyabetin başlamasına neden olan insülin kullanma yeteneğini bozduğunu da gösterdi. Az ve yetersiz uyku hastalıkları arasında giderek artan sayıda bilimsel çalışma korelasyon göstermektedir.

Kaynak: Ulusal Uyku Vakfı, 2005

Önerilen makaleler

error: Content is protected !!